Rekuperacja to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Szczególnie w nowych budynkach. Nic dziwnego, bo dzięki niej jakość powietrza w pomieszczeniach jest dużo wyższa. Rekuperacja zapewnia całodobowy i całoroczny napływ świeżego powietrza z zewnątrz, które jest filtrowane, a więc pozbawione zanieczyszczeń takich jak szkodliwe dla zdrowia pyłki lub alergeny. W domu, w którym zamontowany jest rekuperator, panuje przyjazny mikroklimat.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że instalacji rekuperatora wiąże się z dużymi kosztami. Nie najtańsze jest także jego utrzymanie. Instalacja całego systemu to około 15 tysięcy złotych, dodatkowo należy regularnie wymieniać filtry (co 2-3 miesiące) oraz pamiętać o corocznym przeglądzie serwisowym.
Kiedy więc rekuperacja jest korzystnym rozwiązaniem? Zwłaszcza wtedy, kiedy budynek, w którym będzie zainstalowana, jest odpowiednio szczelny i zbudowany z dobrych materiałów izolacyjnych. Wówczas rekuperacja w perspektywie czasu okaże się tańszym rozwiązaniem niż wentylacja grawitacyjna.
Warto też uwzględnić styl życia mieszkańców budynku. Jeśli w domu mieszkają dwie osoby pracujące, wracające do domu codziennie po godzinie 18, stałe działanie rekuperatora jest zwyczajnie nieopłacalne. Co innego przy większej rodzinie, której członkowie – młodsi i starsi – spędzają w domu większość swojego czasu.
Najnowsze komentarze